Urmareste-ne pe Facebook si nu rata nicio stire sanatoasa!

Moda si compansiunea pentru animale

Vegan Fashion

Ce este moda "vegan"?

Moda "vegan" este un stil de viata, de la stil vestimentar si comportament in societate, pana la dogma, mentalitate si ideologie ce porneste de la compasiunea pentru animale. Imbracamintea, incaltamintea si accesoriile sunt realizate fara a fi necesara sacrificarea vreunui animal.

Cum a aparut acest tip de moda?

Ca orice produs de calitate superioara, productia de imbracaminte, incaltaminte si accesorii poate fi realizata si intr-un mod mai bun, mai inteligent, mai "prietenos" cu societatea si fara a dauna mediului inconjurator.  Iar cum animalele, sunt ca si oamenii, fiinte vii, sensibile, merita sa traiasca in libertate. Astfel, moda vegana a aparut ca urmare a promovarii unui stil vestimentar prietenos cu animalele. Mai mult decat atat, produsele din inlocuitori, sunt mai ieftine cu 60%-75% decat cele din piele naturala.

Cine sunt "vegan fashionistas" celebri?

Vedetele internationale iubitoare de animale si-au aratat de indata sustinerea pentru promovarea acestui trend. Iar printre acestea se numara: actritele Pamela Anderson si Alicia Silverstone, actorul Joaquin Phoenix, modelul international Christy Turlington, Pink etc.

Pentru cei interesati, am alcatuit si o lista cu marcile internationale ce vand produse vegane:

Ahimsa Footwear www.ahimsafootwear.com Incaltaminte si accesorii. All Vegan info@allveganshopping.com www.allveganshopping.com Incaltaminte, accesorii si ciocolata. Alternative Outfitters CustomerCare@AlternativeOutfitters.com www.AlternativeOutfitters.com Incaltaminte si accesorii de dama. Beyond Skin  info@beyondskin.co.uk www.beyondskin.co.uk Incaltaminte de dama. [Body] Tecture body@bodytecture.com www.fauxfurs.net Blanuri pentru barbati si femei.  Bourgeois Bohème  info@bboheme.com www.bboheme.com Genti si accesorii. Broad Bay Cotton http://www.broadbaycotton.com/ O gama diversificata de genti si accesorii. Calico Dragon Bags http://www.calicodragonbags.com Genti. Cedar Key Canvas julie@ckcanvas.com www.ckcanvas.com Genti si accesorii realizate manual. Charmone Shoes www.charmone.com • jkoskella@charmoneshoes.com Incaltaminte de lux pentru femei. Cherry Berry http://www.cherryberry.ca/ Genti. Compassionate Couture info@compassioncoutureshop.com www.compassioncoutureshop.com Genti, incaltaminte si accesorii. Copenhagen Artificial Fur www.cartfur.com Imbracaminte. Coquette Faux Furriers coquettefauxfurriers@gmail.com www.coquettefauxfurriers.com Genti si accesorii. Couch Guitar Straps www.couchguitarstraps.com Curele. Cow Jones Industrials  donna@cowjonesindustrials.com www.cowjonesindustrials.com Incaltaminte si accesorii. Cri de Coeur info@cri-de-coeur.com • www.cri-de-couer.com Incaltaminte si genti. Cynthia King Dance www.cynthiakingdance.com Cynthiakingdance@aol.com Pantofi pentru balet. Ecolissa CustomerService@Ecolissa.com www.ecolissa.com Imbracaminte si accesorii de dama. English Retreads info@englishretreads.com www.englishretreads.com Genti si accesorii. Ethical Wares vegans@ethicalwares.com www.ethicalwares.com Incaltaminte si accesorii. Fabric Horse info@fabrichorse.com www.fabrichorse.com Genti si accesorii. Faux sales@faux.uk.com www.faux.uk.com Genti si accesorii. Freerangers info@freerangers.co.uk www.freerangers.co.uk Imbracaminte, incaltaminte si accesorii pentru dama, barbati si copii. GG2G info@gg2g.com www.gg2g.com Genti. Gloria Gerber gloria@gloriagerber.com www.gloriagerber.com Genti. GUNAS info@gunasthebrand.com www.gunasthebrand.com Genti de lux pentru barbati si femei. Heavy Red Couture Noir  information@heavyred.com www.heavyred.com Imbracaminte si accesorii. Helen Powers helenpowersfit@aol.com www.helenpowers.com Genti. Ideal North  sales@idealnorth.com www.idealnorth.com Imbracaminte. Little Packrats info@littlepackrats.com www.littlepackrats.com Genti. MATT& NAT info@mattandnat.com www.mattandnat.com Incaltaminte si accesorii. M. Avery Designs Studio & Boutique http://www.maverydesigns.com/ Genti. Michael Antonio www.michaelantonio.com Incaltaminte de dama. Mink Shoes info@minkshoes.com www.minkshoes.com Incaltaminte de dama. MooShoes info@mooshoes.com www.mooshoes.com Incaltaminte si accesorii. Never Leather Land info@neverleatherland.com www.neverleatherland.com Genti. NewGrip.com www.newgrip.com Manusi. Nice Shoes www.gotniceshoes.com Incaltaminte si accesorii. NoBull Footwear www.veganstore.co.uk Imbracaminte, incaltaminte si accesorii. Noah Italian Vegan Shoes www.noah-shop.com Incaltaminte, genti si accesorii. NoHarm www.noharm.com Incaltaminte pentru barbati. olsenHaus www.olsenhaus.com Incaltaminte si genti. OffBeat WEAR www.offbeatwear.com Imbracaminte. Okabashi www.okabashi.com Incaltaminte. Pangea www.veganstore.com Incaltaminte si accesorii. Parapette  http://www.parapette.com/UniqueVeganAccessories/Home.html Genti. Pora Bags www.porabags.com Genti. Premium Furs www.prefurs.com Decoratiuni interioare. Redhanded Bags www.redhandedbags.com Genti si accesorii. Rebagz www.rebagz.com Genti moderne. R.E. Load Baggage Inc. www.reloadbags.com Genti. Slappa sales@slappa.com www.slappa.com Accesorii de laptop, dvd-uri. Strange Vixens orders@strangevixens.com www.strangevixens.com Imbracaminte. Splaff Flops www.splaff.com Incaltaminte si accesorii. Sudo Shoes info@sudoshoes.com www.sudoshoes.com Incaltaminte si accesorii. Susan Nichole www.susannichole.com Genti moderne. Tom Bihn  inquiries@tombihn.com www.tombihn.com Genti si aaccesorii. Truth info@truthbelts.com www.truthbelts.com Genti si accesorii. Urban Expressions www.ebags.com/brand/urban-expressions Genti de dama. Vamp Bags  www.vampbags.com Genti. Vaute Couture www.VauteCouture.com • www.OnOurSleeve.com Imbracaminte. Vegan Chic www.veganchic.com Incaltaminte si accesorii. The Vegan Collection www.thevegancollection.com Incaltaminte si accesorii pentru barbati. Veganline www.veganline.com Incaltaminte si accesorii. Vegan Wares veganw@veganwares.com www.veganwares.com Incaltaminte si accesorii. Vegetarian Shoes information@vegetarian-shoes.co.uk www.vegetarian-shoes.co.uk Imbracaminte, incaltaminte si accesorii. TheVegetarianSite.com  shopping@thevegetariansite.com www.thevegetariansite.com Incaltaminte si accesorii. Veggies Footwear www.veggiesfootwear.com Incaltaminte pentru barbati, femei si copii. Vulcana Bags www.vulcanabags.com Genti si accesorii.  

Sursa fotografie: Ecouterre

Vegan Fashion

Ce este moda „vegan”?

Moda „vegan” este un stil de viata, de la stil vestimentar si comportament in societate, pana la dogma, mentalitate si ideologie ce porneste de la compasiunea pentru animale. Imbracamintea, incaltamintea si accesoriile sunt realizate fara a fi necesara sacrificarea vreunui animal.

Cum a aparut acest tip de moda?

Ca orice produs de calitate superioara, productia de imbracaminte, incaltaminte si accesorii poate fi realizata si intr-un mod mai bun, mai inteligent, mai „prietenos” cu societatea si fara a dauna mediului inconjurator.  Iar cum animalele, sunt ca si oamenii, fiinte vii, sensibile, merita sa traiasca in libertate. Astfel, moda vegana a aparut ca urmare a promovarii unui stil vestimentar prietenos cu animalele. Mai mult decat atat, produsele din inlocuitori, sunt mai ieftine cu 60%-75% decat cele din piele naturala.

Cine sunt „vegan fashionistas” celebri?

Vedetele internationale iubitoare de animale si-au aratat de indata sustinerea pentru promovarea acestui trend. Iar printre acestea se numara: actritele Pamela Anderson si Alicia Silverstone, actorul Joaquin Phoenix, modelul international Christy Turlington, Pink etc.

Pentru cei interesati, am alcatuit si o lista cu marcile internationale ce vand produse vegane:

Ahimsa Footwear
www.ahimsafootwear.com
Incaltaminte si accesorii.

All Vegan
info@allveganshopping.com
www.allveganshopping.com
Incaltaminte, accesorii si ciocolata.

Alternative Outfitters

CustomerCare@AlternativeOutfitters.com
www.AlternativeOutfitters.com
Incaltaminte si accesorii de dama.

Beyond Skin 
info@beyondskin.co.uk
www.beyondskin.co.uk
Incaltaminte de dama.

[Body] Tecture
body@bodytecture.com
www.fauxfurs.net
Blanuri pentru barbati si femei.

 Bourgeois Bohème
 info@bboheme.com
www.bboheme.com
Genti si accesorii.

Broad Bay Cotton
http://www.broadbaycotton.com/
O gama diversificata de genti si accesorii.

Calico Dragon Bags
http://www.calicodragonbags.com
Genti.

Cedar Key Canvas
julie@ckcanvas.com
www.ckcanvas.com
Genti si accesorii realizate manual.

Charmone Shoes
www.charmone.com • jkoskella@charmoneshoes.com
Incaltaminte de lux pentru femei.

Cherry Berry
http://www.cherryberry.ca/
Genti.

Compassionate Couture
info@compassioncoutureshop.com
www.compassioncoutureshop.com
Genti, incaltaminte si accesorii.

Copenhagen Artificial Fur
www.cartfur.com
Imbracaminte.

Coquette Faux Furriers
coquettefauxfurriers@gmail.com
www.coquettefauxfurriers.com
Genti si accesorii.
Couch Guitar Straps
www.couchguitarstraps.com
Curele.

Cow Jones Industrials
 donna@cowjonesindustrials.com
www.cowjonesindustrials.com
Incaltaminte si accesorii.

Cri de Coeur
info@cri-de-coeur.com • www.cri-de-couer.com
Incaltaminte si genti.

Cynthia King Dance
www.cynthiakingdance.com
Cynthiakingdance@aol.com
Pantofi pentru balet.

Ecolissa
CustomerService@Ecolissa.com
www.ecolissa.com
Imbracaminte si accesorii de dama.

English Retreads
info@englishretreads.com
www.englishretreads.com
Genti si accesorii.

Ethical Wares
vegans@ethicalwares.com
www.ethicalwares.com
Incaltaminte si accesorii.

Fabric Horse
info@fabrichorse.com
www.fabrichorse.com
Genti si accesorii.

Faux
sales@faux.uk.com
www.faux.uk.com
Genti si accesorii.
Freerangers
info@freerangers.co.uk
www.freerangers.co.uk
Imbracaminte, incaltaminte si accesorii pentru dama, barbati si copii.

GG2G
info@gg2g.com
www.gg2g.com
Genti.

Gloria Gerber
gloria@gloriagerber.com
www.gloriagerber.com
Genti.

GUNAS
info@gunasthebrand.com
www.gunasthebrand.com
Genti de lux pentru barbati si femei.

Heavy Red Couture Noir 
information@heavyred.com
www.heavyred.com
Imbracaminte si accesorii.

Helen Powers
helenpowersfit@aol.com
www.helenpowers.com
Genti.

Ideal North 
sales@idealnorth.com
www.idealnorth.com
Imbracaminte.

Little Packrats
info@littlepackrats.com
www.littlepackrats.com
Genti.

MATT& NAT
info@mattandnat.com
www.mattandnat.com
Incaltaminte si accesorii.

M. Avery Designs Studio & Boutique
http://www.maverydesigns.com/
Genti.

Michael Antonio
www.michaelantonio.com
Incaltaminte de dama.

Mink Shoes
info@minkshoes.com
www.minkshoes.com
Incaltaminte de dama.

MooShoes
info@mooshoes.com
www.mooshoes.com
Incaltaminte si accesorii.

Never Leather Land
info@neverleatherland.com
www.neverleatherland.com
Genti.

NewGrip.com
www.newgrip.com
Manusi.

Nice Shoes
www.gotniceshoes.com
Incaltaminte si accesorii.

NoBull Footwear
www.veganstore.co.uk
Imbracaminte, incaltaminte si accesorii.

Noah Italian Vegan Shoes
www.noah-shop.com
Incaltaminte, genti si accesorii.

NoHarm
www.noharm.com
Incaltaminte pentru barbati.

olsenHaus
www.olsenhaus.com
Incaltaminte si genti.

OffBeat WEAR
www.offbeatwear.com
Imbracaminte.

Okabashi
www.okabashi.com
Incaltaminte.

Pangea
www.veganstore.com
Incaltaminte si accesorii.

Parapette 
http://www.parapette.com/UniqueVeganAccessories/Home.html
Genti.

Pora Bags
www.porabags.com
Genti.

Premium Furs
www.prefurs.com
Decoratiuni interioare.

Redhanded Bags
www.redhandedbags.com
Genti si accesorii.

Rebagz
www.rebagz.com
Genti moderne.

R.E. Load Baggage Inc.
www.reloadbags.com
Genti.

Slappa
sales@slappa.com
www.slappa.com
Accesorii de laptop, dvd-uri.

Strange Vixens
orders@strangevixens.com
www.strangevixens.com
Imbracaminte.

Splaff Flops
www.splaff.com
Incaltaminte si accesorii.

Sudo Shoes
info@sudoshoes.com
www.sudoshoes.com
Incaltaminte si accesorii.

Susan Nichole
www.susannichole.com
Genti moderne.

Tom Bihn
 inquiries@tombihn.com
www.tombihn.com
Genti si aaccesorii.

Truth
info@truthbelts.com
www.truthbelts.com
Genti si accesorii.

Urban Expressions
www.ebags.com/brand/urban-expressions
Genti de dama.

Vamp Bags 
www.vampbags.com
Genti.

Vaute Couture
www.VauteCouture.com • www.OnOurSleeve.com
Imbracaminte.

Vegan Chic
www.veganchic.com
Incaltaminte si accesorii.

The Vegan Collection
www.thevegancollection.com
Incaltaminte si accesorii pentru barbati.

Veganline
www.veganline.com
Incaltaminte si accesorii.

Vegan Wares
veganw@veganwares.com
www.veganwares.com
Incaltaminte si accesorii.

Vegetarian Shoes
information@vegetarian-shoes.co.uk
www.vegetarian-shoes.co.uk
Imbracaminte, incaltaminte si accesorii.

TheVegetarianSite.com 
shopping@thevegetariansite.com
www.thevegetariansite.com
Incaltaminte si accesorii.

Veggies Footwear
www.veggiesfootwear.com
Incaltaminte pentru barbati, femei si copii.

Vulcana Bags
www.vulcanabags.com
Genti si accesorii.

 

Sursa fotografie: Ecouterre

Pofta de o viata frumoasa si sanatoasa!! 🙂

Article banner new

Print Friendly, PDF & Email




One thought on “Moda si compansiunea pentru animale

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.